10 Temmuz 2011 Pazar

Kadın ve erkeğin fiziksel olarak karşılaştırılması

Kuran'da kadın ve erkeğin eşit değerde olduğu vurgulanır. Tek üstünlüğün bireysel bazda takvada olduğunun altı çizilir.Yani insanlar eşittir, sadece kim daha takva sahibiyse , Allah'ın gözünde o bireysel açıdan daha üstündür.

Benim bu sayfada ele alacağım konu,kadınların fiziksel ve zihinsel(beyin de fiziktir) açıdan da erkeklerin gerisinde olmadığını göstermeye çalışmaktan ibaret olacaktır. Bazı önyargıların yıkılması ve gerçeklerin görülmeye başlanması açısından faydalı olacağını umuyorum.

Şimdi erkeğin en azından şimdilik üstün gözüktüğü birkaç şeyi sıralayalım.

1- Erkekler kadınlardan daha güçlü vücudlara sahiptirler.

2- Erkek kadına cinsel tacizde bulunursa kadının hayatı kararabilir ama buna karşılık kadın erkeğe cinsel tacizde bulunursa bu erkeği onure edip hayata bağlayabilir-yaşama sevinciyle doldurabilir.

3- Satranç gibi zeka oyunlarında da dünya şampiyonları hep erkeklerden çıkmaktadır.Sadece bir iki kadın oyuncu önemli dereceler elde edebilmiştir.

4- Nobel ödüllerinin sahipleri,önemli buluşların sahipleri yine genelde erkeklerdir.

5- Hatta kadınların uzmanlık alanı olan yemek yapma konusunda da baskın karakter erkeklerdir. Bir İskender Kebap gibi önemli yemeklerin mucidleri erkekler olduğu gibi, dünyanın en iyi ahçıları da genelde erkeklerden çıkmaktadır.

6- Dünya tarihindeki önemli filozoflar,bilgeler-düşünürler olarak kabul görenler yine ezici çoğunlukla erkeklerdir.

7- Dünyada yönetici durumunda olan başkanlar da yine ezici çoğunlukla erkektir ve tarih boyunca da böyle olmuştur.

Bunlar akla gelen ilk birkaç şeydir sadece.

İlerleyen iletilerimde de kadınların üstün olduğu tarafları, hatta fiziksel güç gibi alanlarda bile kadınların erkeklere üstünlük sağlayabildiği özellikleri açıklayacağım.Yukarıda saydığım maddelerin içeriğindeki konular derinlemesine incelendiğinde, bu maddelerin bazılarında da gözden kaçan önemli noktalar olduğunu görebileceğiz.

**********************************************************

Şimdi erkeklerin en bariz şekilde üstün olduğu düşünülen beden gücü ve dayanıklığıyla ilgili bazı yanlış inançları kırmaya başlayalım.

Evet erkekler daha güçlüdürler ama

1- Kadınlar ağrıya karşı daha dayanıklılardır.

2- Kadınlar erkeklerden daha uzun yaşamaktadırlar genelde(ama bunu erkeklerin tehlikeli ve stresli işlerde çalışmasına bağlayan da çok)

3- Kadınlar strese daha dayanıklıdırlar.

4- Kadınlar bir dövüşde veya yaşamsal bir mücadelede vücudlarını daha çok dengede tutup ayakta kalabilirler.

5- Kadınların vücudu daha esnektir.Bu yüzden birçok kadın güreşçi erkek güreşçiyi rahatlıkla ciddi turnuvalarda bile tuş edebilmiştir.

6- Erkeklerin vücutlarının üst kısmı kadınlarınkinden açık ara güçlüdür ama vücudun belden aşağısına sıra gelince iş değişmektedir.

Kadınların bacak gücü erkeklerinkine oldukça yakındır.

Hatta kadınların kalça gücü,yani bacaklarla rakibi makasa alıp sıkma gücü erkeğinkinden fazladır.Ve bu alan kadının fiziksel olarak şiddet uygulamada erkekten güçlü olduğu tek alandır.

Bu yüzden geliştirilen Brezilya Jiu Jitsusu kadınların işine çok yaramaktadır.Orada öğrendiği tekniklerle bir kadın bir erkeği çok rahat mahvedebilir(belden aşağısını kullanan teknikler)

7- Zaman zaman kadınlar araçsız serbest stilde suyun derine dalma rekorlarında veya araba yarışı gibi alanlarda erkekleri geçebiliyorlar ki bunlar da fiziksel bir başarıdır aynı zamanda.

8- Kadınların açlığa ve susuzluğa karşı daha dayanıklı oldukları da iddia edilmeye başlandı son zamanlarda.

*************************************************

Kadınların fizik gücü olarak öyle erkeklerden pek de geride olmadığını belirttik.

Peki neden kadınlar bir dünya şampiyonu satrançcı çıkarımıyorlar.Ve niye genelde erkekler kazanıyor bu oyunda.

Bunun başlıca birkaç nedeni var bence.

1- Kadınlar erkekler kadar özgür değiller toplumda.Daha küçük yaşlardan itibaren ev işleri ve benzeri sorumluluklarla donatılıyorlar.

Buna karşılık erkek çocukları her zaman eğlenceye ayıracak bolca vakit bulabiliyorlar.Bu da bilgisayar oyunlarından satranca pekçok hobiyi edinmelerini sağlıyor.Küçük yaşardan itibaren satranç tutkusuyla tanışan erkekler,birer yetişkin olduklarında bu konuda uzmanlaşmış olabiliyorlar.Buna karşılık kadınların bu kadar şansı olmuyor bu konuda.

Ayrıca erkek çocukları bu konuda yüreklendirilip kurslara falan gönderilebiliyor.

2- Satranç da aslında bir savaş oyunudur.Eski hint ordularındaki savaş birimlerini temsil eder taşlar.Tahtada şiddet görmezsiniz ama amaç karşı orduyu yenilgiye uğratmaktır.

Kızlar ise savaşla ilgili ne romanlardan,ne filmlerden ne de oyunlardan o kadar hoşlanmazlar.Bu da satranca erkekler kadar ilgi göstermemelerinde bir etken olabilir.

3- Satrançta geliştirilen taktikler,stratejiler,ünlü açılışlar ve devam yolları vs. hep erkeklerin ürünü olmuştur ve dolayısıyla da erkek karakterine daha uygundur.

Nasıl ki milletten millete oyun karaketeri ve stratejileri değişiyorsa,kadın ve erkek satrancında da strateji ve oyun tekniği farkları olmalıdır diye düşünüyorum. Örneğin Almanlar ve İngilizler daha soğukkanlı olduklarından,sağlam sinirleriyle çok iyi defans yapabilirler. Ama buna karşılık bir brezilyalı sıcakkanlılığının etkisiyle hücum oynayarak daha etkili olabilir.Veya kuzey ülkeleri insanları sade ve takım oyunu oynarken,güney-sıcak iklimin insanları daha yaratıcı ve bireysel oynayarak başarı elde ederler.

Aynı şekilde kadınlar da kendi karakter ve özelliklerine uygun stratejileri, oyun planlarını ve tekniklerini geliştirmeliler ki erkeklere bu oyunda kafa tutup üstünlük sağlayabilsinler.Yoksa erkekler tarafından kendi karakterleri doğrultusunda tasarlanmış teknikleri benimsemeleri bir hatadır.

*********************************

Konuyla ilgili şunları da eklemek istiyorum.

Bir erkekle bir kadın kıyaslanırken birşey unutuluyor.

Erkekler arasında bile daha kaslı ve iriyarı olan erkek daha güçlüdür.

Haliyle daha kaslı ve iriyarı olan bir erkek,daha az kas oranına sahip olan bir kadından güçlü olacaktır ki erkekler arasında bile bu böyledir.

Ama aynı kas-yağ-kemik oranına,aynı zamanda aynı boya ve ağırlığa sahip bir erkekle bir kadın karşılaştırıldığında arada pek büyük bir güç farkının olmadığını göreceğiz.

Evet yine erkek biraz daha güçlü ve hızlı olacaktır.Çünkü hormanları ona bu avantajı sağlıyor. Ama buna karşılık kadının da esnek olma,dengede üstünlük sağlama gibi özellikleri sayesinde durum neredeyse eşitlenmektedir.Fark çok azalmaktadır.

*************************************

İŞTE BİR ÖRNEK (GÜREŞ)

Michaela Hutchison ABD'de 2006 yılında yüksek okullar arası Alaska turnuvasında,kendi kategorisi olan 103 poundda erkek rakiplerini yenerek şampiyon oldu ve tarihi bir başarıya imza attı. Çünkü bu bir ilk...

************************

Tezime dayanak olarak Brezilya Jiu Jitsusu erkekler kategorisinde yarışmaya hak kazanmış 2 kız güreşçinin(jiu jitsu tarzı) erkek rakiplerini yendiği maçlar:


http://www.youtube.com/watch?v=nRPD7bOoSpc


http://www.youtube.com/watch?v=IjoYlLj_XpA*************************************

Ve son olarak:

http://www.kurandakidin.com/?page_id=249

Selam ve sevgiler.

2 yorum:

İŞİN ASLI dedi ki...

Emre gerçekten yazdıkların benim düşüncelerimle örtüşen gerçekler ve düşünce tarzı.. bu yazıyı paylaşarak bir erkek olarak bugüne dek erkekler için oluşturulmuş avantajları egale edip bu savı bloğunda yayınlaman tanımadığım şahsını gözümde yüceltti..bencil olmayan karşı cinsler senin gibi çok olsa zaten kadınlar bu kadar kendilerini savunmak için çaba harcamak zorunda kalmazdı..üstelik bu savunma kadınların kazanması gereken bir olgu olmak zorunluluğu haline getirilmişken erkeklere bedavadan sunulan bir paye durumunda..ve bunu görüp de kendine saklamayan biri olduğun için taktir ediyorum seni..

Aslı ORBEYİ dedi ki...

"emre 1974" ve "işin aslı"
ikinizi de kutluyorum. saygılarımla :)