10 Temmuz 2011 Pazar

Bir mezhep-hadis inanırına cevabım

Bir forum'da mezhepleri savunan katılımcı, Kuran'da namazın, abdestin ve diğer ibadetlerin ayrıntısının olmadığını iddia etti. Bense ona durumun tam tersini olduğunu, Kuran'ın tüm ibadetlerin ayrıntılarını içerdiğini delilleriyle gösterdim.

Örneğin abdestin ayrıntısıyla anlatımı şöyledir Kuran'da:

NAMAZ ABDESTİ

Ey iman edenler! Namaza kalktığınızda; Yıkayınız: yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi. Sıvazlayınız: başınızı ve topuklara kadar ayaklarınızı. Eğer cünüp iseniz temizlenin. Eğer hasta veya yolculukta iseniz, veya biriniz ayak yolundan geldi ise, ya da kadınlara dokunduysanız, ve de su bulamamışsanız: Temiz bir toprakla yüzünüzü ve ellerinizi sıvazlayın. Allah size zorluk çıkarmak istemez. Allah sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor. Umulur ki; şükredersiniz.

5- Maide Suresi 6

BOY ABDESTİ

Ey iman edenler! Sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar, cünüp iken de -yolculuk hali müstesna- yıkanıncaya (gusül edinceye, boy abdesti alıncaya) kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta veya yolculuktaysanız, biriniz ayak yolundan gelmiş, yahut kadınlara dokunmuş da su bulamamışsanız, temiz bir toprakla teyemmüm edin: Yüzlerinizi ve ellerinizi sıvazlayın. Allah affedici, bağışlayıcıdır.

****************


İşte Rabbimizin abdestte belirlediği ve bildirdiği tüm ayrıntılar bunlardır. Bunun dışında ayrıntı ilave etmeye kalkmak, Rablik taslamaktır. Ya da Allah'ın sözlerinin dışında dini hüküm verici kaynak edinmek, Allah'a ortak koşmak demektir.

Tabii tartıştığım mezhep-hadis inanırı katılımcı ezberine devam etmeye kalktı ve ayetlera karşı şunları söylemeye kalktı(aklı sıra ayetlerin yetersiz olduğunu savunuyordu);

Cübbeli nikli katılımcı söyledi:
"Nasıl temizleneceğim? Mendille mi su ile mi? ? Cünüplük ne demek?

"kadınlara dokunduysanız" ne demek? Otobüste kadına değersem cünüp müyüm? Kadın bana değerse o da cünüp mü?

BEN DE ONA ŞU ŞEKİLDE CEVAP VERDİM

Bak Kuran senin bu yaptığının aynısını yapmaya kalkanları(apaçık ve detaylı ayet bilgilerine iman etmek istemeyenleri, olmayan ayrıntılar eklemek isteyenleri), senin gibileri bir örnekle ne güzel anlatıyor:

BAKARA

67 Mûsa, toplumuna dedi ki: "Allah size, bir inek boğazlamanızı emrediyor." Dediler ki: "Sen bizimle alay mı ediyorsun?" Dedi ki: "Cahillerden biri olmaktan Allah'a sığınırım."

68 Şöyle konuştular: "Çağır Rabbine bizim için, açıklasın bize neymiş o!" Cevap verdi: "O diyor ki, bahsettiğim ne yaşlıdır ne de körpe. İkisi arası bir inektir." Hadi size emredileni yapın!

69 Şöyle dediler: "Çağır Rabbine bizim için, neymiş onun rengi açıklasın bize." Cevap verdi: "O diyor ki, bahsettiğim, sarı, rengi parlak bir inektir; seyredenlere mutluluk verir."

70 Şöyle dediler: "Dua et Rabbine, açıklasın bize neymiş o! Çünkü bu inek, bizim gözümüzde başkalarıyla karıştı. Ve biz, Allah dilerse, doğruya ve güzele elbette kılavuzlanacağız."

71 Cevap verdi Mûsa: "Allah diyor ki, bahsettiğim, boyunduruk yememiş bir inektir; toprağı sürmez, ekini sulamaz. Salma hayvandır. Alaca yoktur onda." Dediler ki: "İşte şimdi gerçeği getirdin." Ve ardından onu boğazladılar, az kalsın yapmayacaklardı.

--------------------------------------------------------------------------------

Selam.

Hiç yorum yok: